İstanbul Tıp Fakültesi

AKADEMİK
HİZMETLER
HASTALAR İÇİN
ÖĞRENCİLER
LİNKLER

ALERJİ POLİKLİNİĞİ

Poliklinik Görevlileri
ALERJİK HASTALIKLAR

İnsanın derisi insana yabancı çeşitli maddelere karşı tepki gösteren organların başında gelir. Deriye bu özelliğini veren derinin içindeki "mast hücreleri"dir. "Allerjen" adı verilen çeşitli maddeler bu hücreleri uyararak "HİSTAMİN" başta olmak üzere çeşitli mediatörler salgılanmasına yol açar.

Açığa çıkan histamin ve diğer maddelerin etkisiyle derinin kan damarlarında genişleme olur ve bunun sonucunda bir "kızarıklık (ERİTEM) oluşur. Bunun sonucunda damarın geçirgenliği artar ve çeşitli tür proteinlerden zengin bir sıvının damar dışına sızarak burada bir "kabarıklık (ÖDEM) meydana gelir. Bu sırada sinirlerden de yayılan bir uyarı ile kızarıklık çevreye doğru genişler ve beraberinde genellikle "KAŞINTI (bazen YANMA) DUYGUSU" ortaya çıkar. Damar dışında çıkan sıvı hücre aralarında çoğaldığında onları birbirine bağlayan bağlar gevşer ve bunun sonucunda küçük "içi su dolu kabarcıklar (VEZİKÜLLER VE BÜLLER)" meydana gelir. Bunların patlamasıyla dışarıya sızan "sızıntılar ve ölü deri parçaları"(KEPEKLER ve KABUKLAR)" meydana gelir. Damardan dışarıya çıkan sıvı miktarı fazla olduğunda da kişinin genel durumu da bozulabilir. Ya da alerjik reaksiyonun olduğu yere bağlı olarak yaşamı tehdit edebilen alerjik reaksiyonlarla karşılaşılabilir.

Alerjiyi başlatan madde herhangi birşey olabilir. Bunların bazıları vücut içinde bulunabilir veya dışardan alınabilirler. Ev tozu, küf mantarları, kedi, köpek, kuş tüyleri, çeşitli ağaç, ot ve çayır polenleri, böcek ve haşereler, bazı parazitler, bazı gıdalar, çeşitli ilaçlar, güneş, rüzgar, soğuk, kirli hava ile çeşitli kimyasal maddeler gibi çok fazla sayıda madde alerjiyi başlatabilir. Hemen her insanın bu anlamda duyarlı olduğu bir maddeyi ortaya koymak mümkündür. Havada, kullandığımız gıda, ilaç ve giyim eşyalarımızda, çevremizdeki eşyada çok sayıda alerjen bulunmaktadır. Yapılan çeşitli araştırma çalışmalarında binlerce alerji etkeni saptanmıştır.

Alerji meydana gelme olasılığı yüksek olan bireylere "ATOPİK"(alerjik bünyeli) kişi denilir ve bu özellik genellikle soydan gelir.

Hastalığın tipine, ağırlığına ve hastanın yaşına, cinsiyetine göre belirtiler değişir.

Alerjik sinüzit, burun ve göz nezlesinde: Yılın belirli aylarında veya tüm yıl boyunca devam eden hapşırma, burunda kaşıntı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı vardır. Geniz akıntısı, boğazda gıcıklanma, gözlerde yaşarma, kızarıklık ve kaşıntı, kulakta dolgunluk hışırtı, kaşıntı, baş ve kulak ağrısı, koku alma bozukluğu tat almama, sesin değişmesi olabilmektedir.

Anjiyonörotik ödem ve anafilakside: Tablonun ağırlığına bağlı olarak değişen derecelerde yüzde, dudakta, dilde, boğazda aniden şişme, tıkanma, ciltte solukluk, kızarıklık, kaşıntı ve kabarıklıklar, döküntüler, nefes darlığı, hırıltılı solunum, tansiyon düşmesi, ateş, terleme, çarpıntı, kalpte ritim bozukluğu, morarma, kusma, karın ağrısı, ishal, havale geçirme, solunum durması ve ölüm olabilir.

Astımda: Nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum, göğüste tıkanıklık olabilir. Bu yakınmaların aniden ve krizler şeklinde ortaya çıkması bir müddet sonra kendiliğinden veya tedaviyle düzelmesi, tekrarlaması, gece uykudan uyandıracak şekilde olması çok tipiktir.

Alerjik Deri Hastalıklarında: Ciltte kaşıntı, kurdeşen denilen kabarıklıklar, kırmızı renkli döküntüler, sulanma, kabuklanma, deride kalınlaşma ve deride renk değişikliği görülebilir.

Alerjik kişiler alerjinin neye bağlı olarak ortaya çıktığını kendi yaşamlarını gözlemleyerek belirleyebilirler. Sık görülen allerjenleri saptamak üzere çeşitli testler geliştirilmiş ve uygulanmaktadır.

Merkezimizde değerlendirilen ve tanı ve tedavisi konulabilen çeşitli alerjik hastalıklar arasında şunlar vardır: Her türlü ekzema ve kontakt dermatit tipleri, çeşitli tipte ve değişik nedenlere bağlı ürtiker (kurdeşen), serum hastalığı, ilaçlara bağlı çeşitli tipte deri döküntüleri, enfeksiyöz, paraziter ve benzeri canlı hastalık etkenlerinin rol oynadığı alerjik hastalıklar.


Bilgi ve randevu için:
Tel: 0212-414 20 00
Randevu Dah:326 75
Laboratuar Dah:326 49

  WEB MASTER: Mustafa Sütlaş - Bu sayfa en son 18/10/2005 Tarihinde yenilenmiştir.